Thalidomid
Dobové balení Thalidomidu. Foto: Stephencdickson, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Thalidomid, známý jako lék Contergan, byl původně zamýšlen jako úleva od nespavosti či nevolností. Časem jej začaly hojně využívat těhotné ženy, které byly nadšené z jeho účinku proti ranním nevolnostem. Lékaři jej doporučovali také, prý byl bezpečný asi tak jako minerálka. Ve světle událostí, které následovaly, byl tento opěvovaný lék rozhodně na úplně jiné úrovni bezpečnosti, než kupříkladu pramenitá voda z Karlových Varů.


Stručná historie Thalidomidu

Thalidomid byl vyvinut švýcarskou farmaceutickou společností CIBA na počátku 50. let 20. století. Poté jej německá firma Chemi Grunenthal představila pod názvem Contergan. Jeho přínos spočíval ve schopnosti pomoci lidem dosáhnout kvalitnějšího spánku bez vedlejších účinků a s malým rizikem návyku. V té době úspěšně prošel testováním na zvířatech, a poté byl experimentálně podáván lidem. Odborníci, kteří dohlíželi na testování, neshledali žádné závažné nežádoucí účinky. Ačkoliv na rozdíl od testování léků v současnosti, Thalidomid neprošel analýzou možných nežádoucích a nebezpečných účinků na vyvíjející se plod v matčině děloze.

Katastrofa začíná

Lék se zdál být opravdu bezpečný a jeho popularita mezi těhotnými ženami rostla. Napomohl tomu také fakt, že Thalidomid bylo možné sehnat bez lékařského předpisu a za příznivou cenu. Krátce po uvedení na trh v Japonsku, Austrálii a Evropě (Československo jej nepoužívalo) si lékaři začali všímat spojitosti mezi lékem a mutacemi, jež se objevovaly u novorozenců matek, které Thalidomid užívaly. Děti se rodily bez horních končetin či bez paží, někdy jen s rukama čnějícíma přímo z těla, se špatně vyvinutýma ušima, s abnormalitami v očích, s obrnou obličeje, poškozenými vnitřními orgány nebo s nemocemi srdce.

Související:  Louis Washkansky. První člověk, který přežil transplantaci srdce

Na začátku 60. let 20. století dva lékaři, Dr. Widukind Lenze a Dr. William McBride, potvrdili spojitost mezi užíváním Thalidomidu a mutacemi novorozenců. Jejich objev byl později verifikován vědci z celého světa. Mimo jiné bylo nahlášeno 10 000 novorozenců s vrozenou vadou zvanou fokomelie (tzv. tulení končetina, kdy horní či dolní končetiny měly více prstů a byly zkrouceny způsobem, který připomínal tulení horní končetinu).


Thalidomid byl na tento popud stažen z trhu ve většině zemí hned v roce 1961.

Zachránkyně USA – Dr. Frances Kelseyová

Masivnímu rozšíření nebezpečného léku v USA zabránila doktorka Frances Kelseyová, která se narodila v roce 1914 jako Frances Oldhamová v Britské Kolumbii v Kanadě. Svůj bakalářský a magisterský titul získala na univerzitě McGill v Montrealu v letech 1934 a 1935. Na univerzitě v Chicagu poté dosáhla titulu Ph.D. v roce 1938 a tamtéž začala učit. V roce 1943 se provdala za kolegu z fakulty, Dr. Fremonta Ellise Kelseyho. Měla s ním dvě dcery. Její kariéra, kterou popisuje web Cfmedicine, zahrnovala ještě místo redakční spolupracovnice v Americké lékařské asociaci, než později začala učit farmakologii na univerzitě v Jižní Dakotě.

V roce 1960, hned v průběhu jejího prvního měsíce jako zaměstnankyně v americké FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) si neohroženě postavila hlavu proti nedostatečnému testování a nátlaku společnosti na vydání Thalidomidu jako schváleného léčiva pro širokou veřejnost. Byla totiž znepokojena některými nahlášenými nežádoucími účinky, jež se k léčivu vázaly při jeho častém užívání. Po celou dobu její snahy o zastavení výdeje léku na volný trh dělali výrobci co mohli, aby obstrukce způsobené tvrdohlavou lékařkou obešli.

Související:  Nemluvňata se ještě v 80. letech často operovala bez anestezie. Mezi lékaři panoval názor, že necítí bolest

Od roku 1961 se začaly hromadit výše uvedené zprávy o souvislostech mezi Thalidomidem a mutacemi u novorozenců. Další lékařka, doktorka Helen Taussigová, se v té době o tomto znepokojivém faktu dozvěděla od jedné z jejích studentek a okamžitě se vydala do Evropy, aby zjistila, co se přesně děje. Díky jejímu svědectví před Senátem pomohla Kelseyové zakázat tento lék na americkém trhu jednou provždy. Současně byl zakázán i v zemích, kde se již několik let prodával.

V roce 1962 tehdejší prezident John F. Kennedy ocenil Kelseyovou nejvyšším vyznamenáním, které je možné udělit civilistovi v USA – Prezidentským vyznamenáním za výjimečnou službu veřejnosti. Byla teprve druhou ženou v historii, jež se dočkala takového ocenění. Prezident vyzdvihl její výborný úsudek a sebedůvěru, které zachránily od příšerné tragédie celé Spojené státy.

Doktorka Kelseyová zemřela ve 101 letech, v roce 2015.

Thalidomid a jeho využití v současnosti

Mohlo by se zdát, že bude Thalidomid zakázán napořád. Až v nedávné době se vědcům podařilo zjistit, proč tento lék způsoboval tak hrozné mutace a jak tomuto předejít, ba co více, jak jej používat bezpečně i v současnosti, a to jako lék na malomocenství a při rakovině kostní dřeně.

Japonští vědci pod vedením Hiroshiho Handy testovali lék na kuřatech a akvarijních rybkách zebřičkách. Při testech učinili důležitý objev a sice, že Thalidomid se váže na bílkovinu cereblon a tím zamezuje vývoji končetin. Vědci se nyní pokusí vyvinout variantu Thalidomidu bez tohoto vedlejšího efektu.



Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Komentáře (5):

  1. Opravdu jste smazali můj příspěvek k tématu? Zajímala by mne Vaše motivace! Tento serrver již navštěvovat nebudu, sbohem.

    1. Dobrý den, komentáře mažeme jen pokud jsou vulgární nebo urážlivé. Vaše předchozí příspěvky jsou níže, pokud jste přidával jiný, bohužel jej v systému nemáme. Zároveň nově přidané komentáře se nezobrazují okamžitě, ale procházejí automatickou spamovou kontrolou, která někdy chvíli trvá. Admin

  2. Aktualizace: zjišťoval jsem , o jaký lék v ČSSR šlo a jednalo se o Contergan. Jeho ´činná látka byl právě Thalidomid. Wiki: https://sk.wikipedia.org/wiki/Conterganov%C3%A1_af%C3%A9ra Dokonce byl natočený film (ten jsem neviděl) CSFD: https://www.csfd.cz/film/265459-vedlajsie-ucinky/prehled/

  3. Článek je velmi zajímavý a přínosný. Nejsem příznivcem léčiv a prášků na jakékoliv píchnutí , vše si ověřuji a pokud existuje přírodní varianta (což existuje vždy) využiji ji a upřednostním před farmaky. Muselo být zmrzačeno 10tis. dětí aby se tento lék přestal užívat a to ještě musel být velký boj pro jedinou ženu, která to nehodila za hlavu jako zbytek lékařů a odborníků ve farmakologii. Je to minimálně k velkému zamyšlení, jak s lidstvem zachází i nadále farmaceutické společnosti a to jen pro velký zisk ,který z toho plyne.
    Víc zodpovědných lidí je třeba ve funkcích ,které ovlivňují lidské zdraví a životy….Dnešní lékaři jsou většinou katastrofou pro pacienty a jen málo z nich je opravdu důsledných v úsudku … Bohužel i lidé samotní dokazují svým jednáním jak málo jim záleží na zdraví a životě ,když si nechávali píchat do těla neprověřenou látku na Covid -19 ,na základě kusých informací od lékařů a podepisovali souhlas s tímto.
    Až příliš mnoho z nás nepřemýšlí samostatně a bojí se, rozhodovat za sebe , postavit se tomu co neznají ,co nechtějí a bez diskuze či boje za vlastní zdraví se nechají ovládat a manipulovat několika málo jedinci.

  4. V 4eskoslovensku se sice neprodával konkrétně tento prostředek, ale byl tu distribuován jiný (nevím za jakým účelem), který způsoboval podobné problémy. Osobně si pamatuji, že se mnou do školky (cca r. 1983) chodil spolůžák, který měl na každé ruce pouze tři prsty, chyběl mu malíček a prsteníček na obou rukách. Pamatuji si taky, že mi moje máma říkala, že to bylo z léků, které brala jeho maminka běhěm těhotentsví. Zkuste napsat něco z lokálních končin.. děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *